Ekonominin Geleceği Mobil İnternet ve Mobil YazılımdaDestek: Test Link
Mobil Dünya

Turkcell Genel Müdür Yardımcısı Koray Öztürkler, bu yıl üçüncüsü düzenlenen Webrazzi Summit’in konuğuydu. Sektördeki gelişmelerin değerlendirildiği sohbette özellikle Turkcell’in sosyal sorumluluk projesi Geleceği Yazanlar ve mobilin ekonomiye katkısı üzerinde duruldu.

Akıllı telefon piyasasındaki gelişmişlik düzeyinin, mobil data kullanımı ile paralel ilerlediğini belirten Öztürkler, Turkcell’de de data kullanımının artan bir oranla büyüdüğünü ve yakın zamanda Turkcell’in gelirlerinin en önemli kısmını teşkil edeceğini belirtti.

Koray-Ozturkler-webeynAkıllı telefonların sadece bir telefon olmanın ötesinde cep bilgisayarı olarak algılanması gerektiğini belirten Öztürkler mobil internetin erken dönemlerinde 2TB veri transferi kaydettiğini ve sadece bir yıl içinde bu miktarın 5 kat artarak 10 TB’a ulaştığını, ve bu yılın sadece ilk altı ayında 52 TB veri transferi olduğunu söyledi.

Mobil teknolojinin gelişmesi ekonomiyi de bire bir etkiliyor. Özellikle makineler arası iletişim (M2M) ve bulut teknolojileri, şirketlerin yakın zamanda tanıdığı ve ilgi gösterdiği alanlar arasında. M2M, seracılık ve filo yönetimi başta olmak üzere pek çok alanda verimliliği artıyor ve ülke ekonomisine önemli ölçüde katkı sağlıyor. Koray Öztürkler, halen Turkcell SIM kartlarıyla 1.3 milyon makineyi konuşturdukları ve bu teknoloji ile sadece 2012 yılında ekonomiye 1 milyar TL katkı sağladıkları bilgisini paylaştı.

Kütüphanesindeki kitap sayısı ile ün yapan Harvard Üniversitesi’nin eski rektörlerinden Larry Summers ile yaşadığı bir anıyı paylaşan Öztürkler, Summers ‘ın “internete ulaşmak mı, Harvard kütüphanesine ulaşmak mı?” sorusuna karşılık tercihini hiç düşünmeden internetten yana kullandığını söyledi.

Sosyal medyayı en fazla kullanan ülkeler sıralamasında üst sıralarda yer almamıza rağmen, internette araştırma konusunda aynı durumun söz konusu olmadığını belirten Öztürkler, Türkçe içeriğin gelişmesiyle bu oranın daha yukarılara çıkacağını belirtti.

Teknolojinin daha ulaşılabilir olması için çalışmaların sürdüğünü belirten Öztürkler, Turkcell’in akıllı telefonu T40’ın bu konuda penetrasyonu arttıracağını ve daha fazla kullanıcını akıllı telefondan faydalanmasını sağlayacağını söyledi.

Son olarak Turkcell’in yaratmaya çalıştığı yeni mobil ekosistemine dair açıklamalarda bulunan Öztürkler, tanıtılan Geleceği Yazanlar projesini özellikle ülke ekonomisi açısından önemsediklerinin, mobil yazılıma henüz adım atmamış gençleri harekete geçirmek istediklerinin altını çizdi. Android, iOS, Windows Phone gibi akıllı telefon pazarına hakim işletim sistemleri için yazılımcı yetiştirmeyi amaçlayan proje için henüz reklamı yapılmadan 3.000 kullanıcının başvurduğunu dile getiren Öztürkler günden düne büyüyen mobil uygulama pazarında yerli yazılımcıların da yerini alacağını belirtti.

Yorumlar

  1. Bu yıl webrazzi submite katıldım gerçekten harikaydı.
    Kemal Bey’in konuşması ise son yıllarda dinlediğim en realistik yorumların başında geliyordu.
    Artık teknoji ve para – MOBİL’de…

    Thumb up 0 Thumb down 0

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.