Efsane Program Winamp, Yıllar Sonra Veda EdiyorDestek: Test Link
Donanım & Yazılım

90’lı yılların efsane programlarından birisi olan Winamp, uzun bir sürenin ardından veda ediyor.

Nullsoft adına tescilli olan ve ‘çoklu ortam oynatıcısı’ Winamp’ın ilk sürümü 1995’li yıllarda kullanıcılara sunulmuştu. Aradan geçen uzun bir sürenin ardından efsane program, popülerliğini kaybetti.

Winamp-webeyn

2002’de Winamp’ın geliştiricisi Nullsoft, AOL tarafından satın alındı ve geliştirilmeye yine Nullsoft tarafından devam edildi. Winamp, dış görünümleri ve eklentileriyle kişiselleştirilebilir olması sebebiyle pek çok kullanıcının beğenisini kazanmıştı.

2005 yılının sonunda 50 milyon kullanıcıya ulaşarak Windows Media Player’a ciddi rakip olan ve günümüz itibariyle popülerliğini kaybeden Winamp’ın kapanışı için herhangi bir sebep belirtilmiş değil.

Winamp ve tüm servisleri 20 Aralık’ta kapanıyor.

Yorumlar

  1. Winamp tüm herkesin ihtiyaçlarını fazlasıyla karşılayan bir oynatıcıydı. AOL’a satıldıktan sonra hiç geliştilmedi. Big Bento arayüzü için indirip kullandığımı biliyorum. Online müzik sektörünün gelişmesi, Apple’ın müziğe yaptığı yatırım ve iTunes, QuickTime oynatıcıları insanları başka medya player aramamaya itti. Bu durum haliyle Winamp’ın sonunun gelmesine neden oldu. Bu konuda tek suçlu AOL’un günümüz müzik teknolojisine ayak uydurmamasından kaynaklandı.

    Thumb up 0 Thumb down 0

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.