E-Ticaret Sitesi Kuracaklara Ürün Sayfaları İçin ÖnerilerDestek: Test Link
İnternet

Bir e-ticaret sitesi hayata geçirerek ürünlerini internetten satışa sunmak isteyen girişimcilerin, tasarlayacakları sayfalarda birçok konuya büyük özen göstermeleri gerekiyor. Hizlial.com’un Web Tasarım Uzmanı Faruk Ayrancı, bu konuda dikkat edilmesi gerekenleri listeledi:

  • Ürün sayfalarının temel unsurunun ürün fotoğrafları olduğunu söyleyebiliriz. Büyük, kaliteli, net bir ürün görseli karar verme ve satın almanın en önemli adımını oluşturuyor. Fotoğraftaki kalite, satıcının ürüne önem verdiğinin bir göstergesi olarak düşünülebiliyor. Ürünün bütün detaylarını görebilecek düzeyde kaliteli fotoğraflar ürünü inceleme süresini artırdığı gibi, web sitesinin genel izlenimini de olumlu etkiliyor.

Tüm tarayıcılar ve işletim sistemlerinin desteklediği fontlar kullanılmalı

  • Font seçimi web tasarımında büyük önem taşıyor. Ürün sayfalarında kullanılan metnin ya da görselin içeriğine uygun olmayan bir font seçimi müşterilerin ürünü takip etmelerini zorlaştırıyor. Web sitelerinde hemen hemen bütün tarayıcılar ve işletim sistemleri tarafından desteklenen fontların kullanılması gerekiyor. Farklı fontların tarayıcı tarafından yüklenmesi ve okunması zaman alacağından ya da desteklenmeyen fontlar ile görüntüde farklılıklar yaşanacağından rahatsız edici durumlar oluşabiliyor.
  • Kullanılan rengin ise tasarıma uygun, net ve göz yormayacak şekilde olması gerekiyor. Okunurluğu ön plana çıkaracak bir renk seçmek çok büyük önem taşıyor.

Ürün hakkında tanıtıcı videolar eklenmeli

  • Ürün hakkındaki tanıtıcı videolar, görsel, bilgi ve açıklayıcı metinler kadar önem taşıyor. Ürünlerin gerçek görüntüsü ve işleyişi hakkında temel bilgiler içeren videolar, satın almaya karar verme sürecine çok hızlı etki ediyor.
  • Site kullanıcıları ürünü daha önce denemiş olan kişilerin deneyimlerini öğrenmek istiyorlar. Ne kadar çok yorum bulunursa kullanıcının ürünü alma kararı o kadar netleşiyor.

Tamamlayıcı ürünler önerilmeli

  • Ürün inceleme sayfalarında tamamlayıcı ürünlerin önerilmesi hem satışların yükselmesi hem de müşterinin ihtiyaçlarına tam anlamıyla cevap verebilmek için oldukça etkili bir yöntem olarak öne çıkıyor.

Siparişin ne zaman ulaşacağı detaylı olarak belirtilmeli

  • Siparişlerin ne kadar sürede müşteriye ulaşacağı, siparişin ne zaman kargoya verileceğinin de belirtilmesi gerekiyor. Bunların dışında eğer söz verilen tarihte gönderim yapılamayacaksa en kısa zamanda müşterilerin bilgilendirilmesi, kargo şirketlerinin tatil olduğu gün ve saatlerde teslimat zamanlarının değişeceği ve bu gün ve saatlerin hangi zamanlar olduğu konularında müşterilere bilgi verilmesi gerekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.