Dünya Çapındaki ATM’lerin Yüzde 95’i Windows XP KullanıyorDestek: Test Link
Donanım & Yazılım

Dünya genelinde en büyük ATM tedarikçilerinden biri olan NCR, dünyadaki ATM’lerin yüzde 95’inin Windows XP kullandığını belirtti.

Hatırlamak gerekirse Microsoft, bir süre önce Windows XP desteğinin 2014’ün Nisan ayında sona ereceğini açıklamıştı ve sizlerle paylaşmıştık. Banka müşterilerinin para çekme işlemini yapabilmeleri için gerekli yazılım, Windows XP içerisinde yer alıyor. Microsoft’un Windows XP’ye olan desteği sona erdiymesiyle, dünya genelindeki pek çok ATM’de güvenlik açıklarının oluşabileceği belirtiliyor.

Microsoft, sürekli desteğin sonlanacağı tarihe dikkat çekiyor ancak ATM’lerin yeniden elden geçirilmesi konusu biraz zor olabilir. NCR, The Verge adlı internet sitesine yaptığı açıklamada birçok ATM’de Windows XP’nin yer aldığını ve aynı zamanda bazı ATM’lerde ise 2016’ya kadar desteği olan Windows XP Embedded yani iliştirilmiş – farklı versiyonun olduğunu söyledi.

Pek çok ATM’nin Windows 7’ye geçirileceği belirtilirken yazılım firması KAL, Nisan ayında ABD içerisindeki Windows 7 kullanan ATM oranının yüzde 15’den daha fazla olamayacağını söylüyor. Bazı bankaların ise bu süreç için Microsoft’tan ek destek süresi için görüşmeler yaptığı belirtiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.