Dijital Ekranlarda Türkçe Zorunlu OlacakDestek: Test Link
Donanım & Yazılım

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından kullanım kılavuzları, garanti belgeleri ve satış sonrası hizmetlerle ilgili belirlenen esaslara göre elektronik ürünlerin arayüzünde bulunan sesli, yazılı ve görüntülü ifadeler Türkçe olacak.

Tüketicilerin Korunması Hakkında Kanun çerçevesinde hazırlanan Satış Sonrası Hizmetler Yönetmeliği, Garanti Belgesi Yönetmeliği ve Tanıtma ve Kullanma Kılavuzu Yönetmeliği, 13 Haziran 2014 tarihinde Resmi Gazete’de yayınlandı. Bu karar, 1 Ocak 2015’ten itibaren yürürlüğe girecek.

Tanıtma ve Kullanım Kılavuzu Yönetmeliği’ne göre tüketicilere sunulan ürünler, açık ve sade bir şekilde yer alması zorunlu kılınan Türkçe tanıtım ve kullanım kılavuzuyla satılacak.

Garanti Belgesi Yönetmeliği ile ilgili değişikliğe göre, satılan ürünle ilgili kullanıcılara verilen faturalar, garanti belgesi yerine geçmeyecek. Ayrıca kullanıcılar, satın aldıkları ürün ile ilgili herhangi bir problem ya da hata olması durumunda aynı ürünün yenisi ile değiştirilmesini istemeleriyle birlikte satıcı, bu talebi 30 iş günü içerisinde yerine getirmek zorunda olacak.

13 Haziran’da Resmi Gazete’de yayınlanan:

Garanti Belgesi Yönetmeliği
Satış Sonrası Hizmetler Yönetmeliği
Tanıtma ve Kullanma Kılavuzu Yönetmeliği

Yorumlar

  1. Çok da zor bir durum olmasa gerek.
    Üreticilere çok sembolik fiyat arttırımları teklif ederek istediğiniz yazılımsal değişikliği kolaylıkla yaptırabiliyorsunuz.
    Bence kullanıcılar açısından çok daha faydalı olmuş bir uygulama ve karar.

    Thumb up 0 Thumb down 0

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.