Crytek Türkiye Ofisi Açıldı!Destek: Test Link
Oyun Dünyası

Crytek_logo

Avni Yerli, Cevat Yerli ve Faruk Yerli kardeşlerin başında bulunduğu oyun yapım firması Crytek, Türkiye’de faaliyetine başladı.

Dünya genelinde popüler olan oyunu Crysis ile tanınan oyun yapım şirketi Crytek, İstanbul ofisini açarak Türkiye‘de faaliyetine başladı.

Türkiye ofisini açarak oyun sektöründe farklı yatırımlar yapmayı planlayan Crytek‘in basın toplantısı Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün‘ün katılımıyla gerçekleşti.

Merkez İstanbul!

Crytek, İstanbul’da oyun üretimi ve geliştirme yapacak. Oyun, yazılım ve gelişim harici farklı bir pazarda yatırım olmayacak.

Crytek Türkiye ofisinin açılması Türkiye oyun sektörü için önemli bir adım. Crytek yetkilileri, Türkiye’ye gelmiş olmaktan dolayı heyecanlı ve mutlu olduklarını, İstanbul‘u Ortadoğu bölgesi ve Kuzey Afrika için merkez olarak belirleyip 5 yıl içerisinde 50 milyon Euro gelir hedeflediklerini belirtti. Ayrıca yetkililer tarafından açıklanan bilgiye göre Crytek sadece Türkiye için 20 milyon Euro yatırım yapmış durumda.

Açıklanan diğer bilgiler ise şöyle: Crytek‘in bütün oyunları Türkçe olacak ve dil lokalizasyonu da artık Türkiye olacak. Online oyunlara ağırlık verilecek. 150 kişilik istihdam kadrosunun büyük bir bölümü yazılımcı olacak.

Crytek, oyunlarını artık kendi platformu GFACE üzerinden dağıtacak. Cry Engine mobil olarak gelecek sene içerisinde birkaç tane mobil oyun çıkarmayı hedefliyorlar.

Ayrıca Cevat Yerli, gelecek 3 ay içerisinde bir sürprizleri olduğunu açıkladı.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, yaptığı açıklamada Yerli kardeşlerin Anadolu’dan Almanya’ya beyin göçü yapmasının üzücü olduğunu ama artık bir ayaklarının kendi vatanlarında olmasından dolayı mutluluk duyduğunu söyledi.

Bakan Ergün, şiddet içeren oyunlar ile ilgili mesaj vermeyi de unutmayarak “bu tür oyunlar abartılmamalı” dedi.

LeaderGamer ekibinin Cevat Yerli ve Serhat Bekdemir ile yapmış olduğu röportaj

Basın toplantısından fotoğraflar

Crytek_Turkiye_webeyn

Crytek_Turkiye_2_webeyn
Crytek İstanbul Genel Müdürü Serhat Bekdemir

Cevat_Yerli_webeyn
Crytek GmbH CEO – Cevat Yerli

Crytek_Turkiye_fotograf_webeyn

Yorumlar

 1. Çağan

  Yine sinirlerim hatsafhada. Diyecek bir söz bulamıyorum crytek şubesi açılırken de oyunun şiddetle alakasından bahseden bir insana müslüman dememek ayıp olur. Çünkü müslüman olan herkes insanın kendi iradesi olduğunu bilir. Fakat katliamları oyunları bağlamakta ısrarcı olan kişiler var. ilkokulda din kültürü ve ahlak bilgisi dersi okutulması zorunlu ve bu kitabın içinde iradeden bahsediyor. Ya %100 müslüman yada durumuna göre değişmek mi diyeyim hangisini yakıştırıyorsanız size kalmış. Crytek büyük bir iş başardı tebrikler.

  Thumb up 0 Thumb down 0

 2. Murat

  Bu habere en çok sevinenlerden biriyim diyebilirim. Çünkü düşünüyorum ki bu gelişme Türkiye ‘de oyun sektörünün gelişimine sebep olacak. Bu konuda yatırım ve gelişim açısından çok geri kaldığımız kesin ve umarım ileride işimi yapmak için yurt dışına gitmek zorunda kalmam. Belki bir gün Crytek ‘e rakip bir firmada Türkiye sınırları içinde çalışırım:)

  Thumb up 0 Thumb down 0

 3. cem deniz

  ben yıllardır 3ds max modelleme ve animasyonla ilgileniyorum.Maalesef sevdiğim işe göre çalışma ortamı bulamamıştım.
  istanbul ofis’in açılması bizim gibi insanlara iş ortamı sağlar.
  kısacası bu işi yapmak istiyorum.

  Thumb up 0 Thumb down 0

 4. Mücahit

  Crytek firması türkiye ofisini açmakta geç kaldı çünkü zaten yetkililer türk ve bir çok yabancı ülkede ofisleri var ama yinede tebrik etmek lazım belki böylelikle crysis 4 istanbulda geçebilir.

  Thumb up 0 Thumb down 0

  • Can Altıparmak

   Başta bende aynı şekilde düşünüyordum. Ama sonuçta buraya gelmelerindeki amaçta biz Türküz Türkiye’de bir ofisimiz olsun değil. Kuzey Afrika ve Orta Doğu bölgesine liderlik yapacak konumda bir ofisleri olmasıymış amaç. O yüzden geç kalınmış bir şey denemez.

   Thumb up 0 Thumb down 0

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.