Cep Telefonlarında Replika Nedir? Nasıl Anlaşılır?Destek: Test Link
Mobil Dünya

Cep telefonlarında replika diye tabir edilen modeller nedir ve replika olup olmadığı nasıl anlaşılır? Ayrıntıları haberimizin devamında sizlerle paylaşıyoruz.

Replika; herhangi bir ürünün taklidi ya da birebir kopyası anlamında kullanılan bir kelimedir. Gerçeğinin tasarımıyla tıpa tıp aynı olan replika modellerde donanım ve malzeme yapısı gibi şeyler gerçeğiyle aynı değildir. Günümüzde en yeni akıllı telefonların bile elle tutmadan anlaşılması çok zor replika modelleri bulunuyor.

Elinize almadığınızda gerçekten anlaşılması zor olan bu modellerle ilgili çok sayıda dolandırıcılık vakaları oluyor. Örneğin rastgele bir siteden “Orjinal Galaxy S4” yazısına güvenip satın alıyorsunuz ve ürün geldiğinde replika çıkıyor. Replika olup olmadığını anlamanız için bazı basit yöntemleri sizlerle paylaşmak istedik.

Alışveriş kaynağınız

Telefon satın alacaksanız alışverişi gerçekleştireceğiniz yere dikkat edin ve sadece güvenilir, herkes tarafından bilinen – tanınan kaynaklardan alışveriş yapın (basit örnek: Hepsiburada). Bilmediğiniz yerden yapacağınız alışveriş sonrasında yukarıda örneğini verdiğimiz şekilde dolandırılmanız, kaçınılmaz son olur.

Fiyatı

Tasarım olarak neredeyse hiçbir farkı bulunmayan replika ürünlerin fiyatları, sahip oldukları donanım ve malzeme yapısından dolayı gerçeğine göre çok daha ucuz olur. Örneğin 1900 TL peşin fiyatına satılan bir cep telefonunu 500 TL’ye almanız normal şartlarda mümkün değildir. 1900 TL’ye satılan bir ürünün aynısını 500 TL gibi aşırı ucuz bir fiyatta gördüyseniz, bilin ki replika üründür. Dolayısıyla fiyat da bir nevi replika olup olmadığını belli eder.

Ağırlığı

Replika olup olmadığını anlamanın bir diğer yolu da ağırlıktır. Kullanılan donanım ve malzeme yapısından ötürü replika cihazların ağırlığı, gerçeğine göre daha hafif bir yapıda olur.

Fatura ve Garanti Belgesi

Alışverişiniz sonrasında ürününüzün faturasına dikkat edin. Fatura, cihazla ilgili yaşayacağınız sorunlar sırasında size çok yardımcı olacak. Aynı zamanda ürünün garanti belgesi de olmazsa olmazlardandır. Sahte ve replika ürünlerde bu belgelerin kopyaları ya da fotokopileri, karşılaşılmış durumlardandır.

Replika olup olmadığını anlamanıza yönelik sizlerle paylaşacağımız basit maddeler şimdilik bu kadar. Habersiz alınan replika ürünlerin yanı sıra bu modeller, birçok kullanıcı tarafından bilerek ve özellikle de tercih edilmektedir.

Aşağıda iki videoyu sizlerle paylaşarak bu konuyu noktalayalım. Apple’ın iOS işletim sistemi, malumunuz sadece Apple’ın kendi cihazlarında oluyor. İlk videoda üzerinde aslında Android işletim sistemi olan ve Apple’ın iOS’una benzetilmiş bir iPhone 5 replikasını göreceksiniz. ‘iOS görünümlü Android’, gerçek iOS’un neredeyse aynısı.

iPhone 5 Replika

Sizlerle paylaşacağımız diğer videoda ise Samsung’un en yeni amiral gemisi Galaxy S4’ün orjinali ile replika versiyonunun karşılaştırmasını göreceksiniz.

Galaxy S4 Orjinali ve Replikası

Yorumlar

  1. Batu Tekin

    bu işi çok profesyonel yapıyolar artık belliki büyük bi pazar. replikatime diye bi firma çıkmış sattıkları mal orjinal mi değilmi belli değil siteleri çok iyi.

    Thumb up 0 Thumb down 0

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.