BTK Bilgi ve İhbar Merkezi Telefon Numarası DeğiştiDestek: Test Link
Diğer

Başta cep telefonu olmak üzere elektronik kimlik bilgisini haiz cihazı çalınan veya kaybolan vatandaşlara hizmet sunmak amacıyla kurulan Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Bilgi ve İhbar Merkezi’nin numaraları değişti.

Şimdiye kadar 444 9 777 ve 0 312 232 23 23 telefon numaralarıyla hizmet veren BTK Bilgi ve İhbar Merkezi‘nin yeniden yapılandırılarak genişletilmesi çalışmaları kapsamında numaralarının da değiştirilmesine ihtiyaç duyuldu.

Çağrı merkezi şeklinde çalışan ve 7 gün 24 saat hizmet veren BTK Bilgi ve İhbar Merkezi, 8 Temmuz 2013 tarihi itibariyle 0 312 294 94 94 telefon numarasıyla hizmet vermeye başladı.

5809 sayılı Elektronik Haberleşme Kanunu uyarınca başta cep telefonları olmak üzere elektronik kimlik bilgisini haiz cihazı çalınan, yağmalanan, kaybolan veya rızası dışında elinden çıkan kişilerin, cihazın elektronik haberleşme bağlantısının kesilmesi için öncelikle BTK Bilgi ve İhbar Merkezi‘ne başvurmaları gerekiyor.

Ayrıca Bilgi ve İhbar Merkezi’ne kayıp ve çalıntı ihbarlarının dışında, yurt dışından yolcu beraberinde getirilen telefon cihazlarının kayıt işlemleri ile telefon cihazlarının kapanması veya kapanacağına ilişkin yasal uyarı gönderilmesi gibi konularda bilgi almak için de başvuru yapılabiliyor.

BTK Bilgi ve İhbar Merkezi 7 gün 24 saat kesintisiz çalıştığı için mesai saatleri dışında da aranarak hizmet alınabiliyor.

Telefonunu kaybeden veya çaldıran bazı vatandaşlar sadece abone olduğu GSM operatörünü arayarak telefon hattını aramaya kapattırıyor. Ancak sadece cep telefonu hattının aramaya kapatılması yeterli değil. Çünkü böyle bir durumda cep telefonunu çalan veya bulan kişi başka bir sim kart takarak telefonu kullanabilir. Bu telefonların suç ilişkilerinde kullanılması halinde telefonun asıl sahibi olan kişiler de şüpheli durumuna düşerek mağdur olabiliyor. Ayrıca, bulunan telefonların sahiplerine iade edilebilmesi için de emniyet birimlerince Bilgi İhbar Merkezi‘ne yapılan ihbar kayıtlarında bildirilen kimlik bilgileri esas alınıyor. Bu nedenle cep telefonu hattıyla birlikte mutlaka telefon cihazının da Bilgi ve İhbar Merkezi aranarak kullanıma kapattırılması gerekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.