Brand Finance’in “Türkiye’nin En Değerli Markaları” Araştırması SonuçlandıDestek: Test Link
Diğer

soru-webeynUluslararası marka değerlendirme kuruluşu Brand Finance’in yaptığı marka araştırması sonucunda Türkiye’nin en değerli 100 markası belirlendi. Türk Telekom’un zirvede olduğu listede uluslararası kredi derecelendirme kuruluşlarının Türkiye’ye verdiği olumlu notların yansımaları görünüyor. Listede Türk Telekom’un ardından en yüksek marka değerine sahip şirketlerin başında Akbank, İş Bankası, Türk Hava Yolları ve Garanti Bankası geliyor.

Brand Finance, 7. kez “Türkiye’nin En Değerli Markaları” listesini yayınladı. 2012 verileri ile hazırlanan listeye göre 100 markanın toplamı 31 milyar 240 milyon ABD doları değerinde. Araştırma sonuçları Türkiye’nin en değerli markasının 2.380.000.000 dolar ile Türk Telekom olduğunu ortaya koyuyor. Türk Telekom’u 2.121.000 dolar ile Akbank, 2.061.000.000 dolar ile Türkiye İş Bankası, 1.800.000.000 dolar ile Türk Hava Yolları ve 1.579.000.000 dolar ile Garanti Bankası izliyor.

Kredi değerlendirme kuruluşlarının hesapları Türk markalarının lehine oldu

Araştırma sonuçları uluslararası kredi derecelendirme kuruluşları paralelinde, ülke riskinin bir önceki yıla göre daha düşük hesaplanmasının, marka değeri üzerinde negatif etkisi olan iskonto oranını Türk markaları lehine etkilediğini ortaya koyuyor. Son 7 yıl içerisinde ilk yüz markanın toplam değeri 25-35 milyar dolar bandı içerisinde seyrediyor.

İlk 5’teki şirketlerin tamamı geçen yıla kıyasla yükselişte

Listede bu yıl 11 yeni marka yer alıyor. Geçen yıl yer alan 89 markanın 71’i değer kazanırken 18 marka ise değer kaybına uğramış bulunuyor. Listede ilk 5’te yer alan markaların tamamı geçen yıla kıyasla değerlerini artırmış bulunuyor. Türkiye’nin en değerli markası Türk Telekom’da sabit hat, geniş bant (DSL) ve mobil iletişim hizmet birimlerinin toplam faaliyet kazançları, ana marka değerini olumlu yönde etkilemiş bulunuyor. 2012 yılının Türk bankacılığı için kârlılık dönemi olması nedeniyle Akbank, İş Bankası ve Garanti Bankası’nın ana faaliyetlerinden doğan kazançlar genel marka değerini yükseltmiş bulunuyor. Türk Hava Yolları ise geniş ulaşım ağı ve yenilenen filosu ile marka değerini istikrarlı bir şekilde yükseltiyor.

İşte Türkiye’nin en değerli 100 markası:

en-degerli-markalar-webeyn

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.