Yolculuk Paylaşım Ağı BlaBlaCar Türkiye’deDestek: Test Link
Kurumsal, Mobil Dünya

100 milyon dolar yatırım alan BlaBlaCar, yeni gireceği ilk pazarı en pahalı benzini kullanan ülkelerden birisi olan Türkiye olarak seçti.

Dünyada milyonlarca insanın ulaşım anlayışını değiştiren, yolculuk paylaşım mobil uygulaması BlaBlaCar ile İstanbul-Ankara arası ulaşım kişi başı yaklaşık 35 TL, İstanbul-Eskişehir 25 TL, İstanbul-Çeşme 52 TL, Ankara-Adana 38 TL, Samsun-Trabzon 26 TL’ye inecek. Kendi araçlarıyla yola çıkacaklar ise masraflarını yolcularla paylaşarak her 400 kilometrede 100 TL’ye kadar benzin giderlerini karşılayabilecek.

BlaBlaCar, trafikteki fazla araç sayısını azaltmak ve aynı yönde uzun mesafe yolculuk yapacak sürücü ve yolcuları bir araya getirmek üzerine kurulu bir ulaşım paylaşım ağı. 13 ülkede toplam 10 milyon üyesiyle dünyanın en büyük şehirlerarası yolculuk paylaşım ağı olan BlablaCar, geçtiğimiz Temmuz ayında Index Ventures, Accel Partners, ISAI ve Lead Edge Capital’dan 100 milyon dolarlık yatırım aldı. Bu yatırımdan sonra, büyüme stratejisi kapsamında yeni gireceği ilk pazarı Türkiye olarak seçen BlablaCar, 25 Eylül itibariyle Türk kullanıcılarla buluşacak.

BlaBlaCar-webeyn-2

Kullanıcılar, 25 Eylül itibariyle ücretsiz iPhone ve Android uygulamalarını indirebilecek. Avrupa’da her ay 2 milyon kişi BlaBlaCar ile yolculuklarını paylaşıyor. Dünyanın önde gelen bu yolculuk paylaşım platformu arabalardaki boş koltuk kapasitesini optimize ediyor ve ulaşımı daha verimli hale getiriyor. Avrupa’da araç başına düşen kişi sayısı 1.7 iken BlaBlaCar ile paylaşılan yolculuklarda bu rakam 2.8’e çıkıyor.

BlaBlaCar ile trafikteki araç sayısı azalıyor, kişi başı yol masrafları düşüyor

Güvenilir bir topluluktan oluşan ve üyeleri arasında paylaşıma imkan verecek şekilde tasarlanmış olan BlaBlaCar, popüler ulaşım aplikasyonları arasında benzersiz bir yere sahip. Sistem basitçe şöyle işliyor:

Kullanıcılar, BlaBlaCar’ın ücretsiz mobil uygulamasını indirdikten sonra profillerini yaratıyor, Facebook profilleriyle entegre ediyor. Ardından gidecekleri yer ile tarihi belirtip aynı yolculuğu yapacak sürücüleri arıyor. Kendi araçlarıylayolculuk edecekler ise yolculuklarının detaylarını, araba modellerini ve boş koltuk sayılarını belirtiyor. Sistem yolcuların sürücüye ödeyecekleri net rakamı hesaplıyor ve sürücüler kar gözetmeksizin yol masraflarını diğer yolcularla paylaşıyor.

Aynı güzergahta yolculuk edecek yolcu ve sürücüler, BlaBlaCar’ın güvenilir topluluğunda karşılarına çıkan profilleri inceleyerek birlikte seyahat edeceği kişileri önceden tanıma imkanı buluyor. Birbirlerinin fotoğraf ve kısa biyografilerini, haklarında daha önceki yolculuklarından bırakılmış yorum ve puanlamaları, sürücü yeteneklerini

değerlendirip yolculuk yapacakları kişileri seçiyor. BlaBlaCar’da aynı yöne gidecek kişiler sadece ulaşım masraflarını en aza indirmekle kalmıyor, aynı zamanda yeni insanlarla tanışarak sosyalleşme fırsatı da yakalıyorlar. ‘Bayanlara özel’ bir yolculuk yapmayı tercih edenler, hem sürücü hem de yolcuların sadece bayan olduğu bir yolculuk da planlayabiliyor.

Nüfusun %40’ına denk gelen 34 milyon aktif Facebook kullanıcısıyla sürekli bağlantıda olan Türkiye, dünyada benzin fiyatlarının en yüksek olduğu ülkeler arasında ve ülkedeki pek çok önemli şehir merkezinin arasında uzun mesafeler var. BlaBlaCar’ın ücretsiz mobil uygulamaları, akıllı telefon kullanımının her geçen gün arttığı ülkemizde, kişilerin son dakikada bile olsa çok uygun fiyatlara yolculuk edebilmeleri için bir alternatif oluşturacak; aynı zamanda sürücülerin de yol masraflarını paylaşarak karşılamalarını sağlayacak. Yolculuk paylaşımı, yolculuğu daha ucuz ve verimli hale getirmekle kalmayacak, aynı zamanda kullanıcılara seyahatlerinde tasarruf etme fırsatı sunacak. BlaBlaCar, üyelerinin, uzakta yaşayan aile ve arkadaşlarını da daha sık görmelerine imkan
verecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.