Bir Zeka Testinde Başarılı Olabilmek İçin Her Gün Yapmanız Gereken 8 EgzersizDestek: Test Link
Diğer

Hepimiz biliyoruz ki iq testi bize zeka hakkında bazı bilgiler veriyor ama tam olarak neyi ifade ettiğini biliyor muyuz? Bir akıllılık testi bir kişinin zekasını ölçmek için yapılan testlerden elde edilen toplam puandır. Çoğu insan bu akıl testlerinden IQ 85 ve IQ 115 arası puanlar almaktalar. Eğer bir dahi iseniz IQ 130’un üzerinde sonuç alıyorsunuz.

IQ: Türkçe’leştirmek istersek; akıl testi ya da zeka testi, bize tam olarak güvenilir sonuçlar da vermeyebilir. Yani rakamlar bize bir kişinin zekasının tamamını sunmaz. Ama siz yine de bu zeka testinden başarıyla geçmek istiyorsanız biraz beyin egzersizi yapabilirsiniz. Oyun oynamak, problem çözmek ve yeni beceriler öğrenmek aklınızı keskin kullanmanıza olanak sağlayabilir. Gelin bunları hep birlikte inceleyelim:

1- Basit antremanlar

“Sağlam kafa sağlam vücutta bulunur” sözünün doğruluğunu kanıtlar nitelikte olan bu araştırmada koşma, bisiklete binme, yoga ve fitness gibi sportif çalışmaların beyin sağlığınızı da geliştiren çalışmalar olduğunu gözler önüne seriyor.

2- Yapbozlar ve diğer oyunlar

Parçaları bütünleştirdiğiniz Puzzle tarzı oyunlar ve Sudoku gibi bulmacalar hafızanızı geliştirmenize imkan tanıyor. Ama bu demek değildir ki bu oyunları sık sık oynadıktan sonra güzel bir resim yapabilirsiniz ya da piyano çalabilirsiniz. Yapılan araştırmalar bu egzersizlerin bazen çok ileri düzey etki etmediğini de söylüyor.

3- Teknoloji bağımlılığından uzak durmak

Bunu söylemek benim için de çok zor, size yazıyorum ama ben de bundan vazgeçemem doğrusu. O nedenle bu tavsiyeyi hem kendime hem de size veriyorum. Akıllı cihazlarımızla çok zaman geçirmek bizi pek de iyi yapmıyor, tam tersine daha hareketsiz yapıyor. Aynı zamanda beynimiz de bu süre boyunca çok basit düşünüyor, kendini zorlamıyor.

4- Meditasyon ve farkındalık

Meditasyon teknikleri de beyni geliştirme egzersizlerinin bir parçası olabilir. Çünkü onların verdiği sessizlik sizi daha sağlıklı ve daha temiz düşünmeye yönlendiriyor.

5- Aç kalmak

Evet bunu beklemiyordunuz belki ama ben de beklemiyordum. Araştırmalarıma göre bazı uzmanlar aç kalmanın da aklınıza faydalı olduğunu iddia ediyor. Hatta bir araştırmacı bunun için oruç tutmayı da örnek göstermiş.

6- Günlük tutun

Günlük tutmak da günün sonunda beyninizi gün içinde yaşadıklarınızı hatırlamaya tekrar zorladığından oldukça faydalı bir çalışma olacaktır. Düşüncelerinizi dürüstçe kağıda dökmek duygusal olarak da sizi güçlü kılacaktır. Bu nedenle ülkemizde biraz gözardı edilse de bu alışkanlık oldukça faydalı bir sağlık egzersizi.

7- Yeni bir beceri öğrenin

Bunu sadece sağlık açısından düşünmemek gerek. Çünkü bir birey olarak yeni bir beceri kazanmak, boş zamanlarınızı verimli geçirmenize katkı sağlayacaktır. Bu katkı aynı zamanda beyninize de olumlu etki ediyor.

8- Bir enstrüman çalmayı öğrenin

Bu kimimiz için oldukça zor olabilir, ya da “müzik kulağı lazım” laflarını çok duymuş olabilirsiniz. Ama profesyonel olmasanız bile bir müzik aleti çalmanın kimseye zararı olmaz. Hem mental olarak stres atarsınız hem de yeni bir şey öğrenmiş olursunuz. Zaten müzik de ruhun gıdası.

Yani özetle bütün bu maddeler her şeyden öte sizlerin daha iyi bir birey olmanıza katkı sağlayacaktır. Ek olarak beyninizi daha fazla ve verimli kullanmanızı da sağlayacak, böylelikle zeka testlerinde de iyi sonuçlar almanızı sağlayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.