Bilgisayarınızı Hızlandırmak İçin Basit İpuçlarıDestek: Test Link
Bilgisayar

Bilgisayarınızı Hızlandırmak İçin Basit İpuçları

Merhabalar.
Bilgisayarınızı hızlandırmanız için önemli sayılabilecek ve basit ipuçlarından bahsedeceğiz.

Bilgisayarınız’ın çalışmasından rahatsızsanız, aşağıdakileri uygulamanızda fayda var.

– Başlangıçtaki programları azaltın
Bilgisayarınız açıldığında sağ alt köşede ne kadar az program çalışırsa, bilgisayarınızın performansı için o kadar çok iyidir. Çok programın çalışması, bilgisayarınızın performansığı ağırlaştırabilir. Sağ alt köşedeki programların başlangıçta çalışmasını engellemek için Başlat menüsünde Çalıştır’a msconfig yazın ve Başlatma bölümüne girin. Listedeki programların işaretini kaldırın. Unutmayın, açılışta ne kadar az program çalışırsa, sisteminiz o kadar çok hızlı açılır.

– Masaüstünüzü temizleyin
Yine aynı şekilde, masaüstünüzde çok dosya olmamalı. Ne kadar az dosya olursa bilgisayarınızın performansı o kadar çok rahat çalışır.

– İşletim sistemi teması olarak klasiği kullanın
İlla işletim sistemi temam “süslü” olmak zorunda demiyorsanız, temanızı klasik yapın. Örneğin Windows 7 teması ve Aero özelliği ile Windows Klasik temasının bilgisayarınızın performansında etkisi farklıdır. Klasik temada bilgisayarınızın performansı daha iyi ve rahat olur.

– “En iyi performans için ayarla” seçeneğini seçin
Bu seçenek nerede diyeceksiniz. Bu seçenek, Bilgisayarınızın sistem özellikleine girdiğinizde yukarıda sekmeler olacak. Yukarıdaki sekmelerden Performans bölümüne gelin ve Ayarlar bölümüne tıklayıp “En iyi performans için ayarla” seçeneğini işaretleyip kaydedin. Bu seçenek görsellik ile ilgili birçok şeyi kaldıracaktır. Örneğin, pencerelerin animasyonla küçülüp büyümesi gibi..

– Zaman zaman “Disk Birleştiricisi” ve “Disk Temizleme” yapın
Zaman zaman Donatılar bölümündeki Disk Birleştiricisi ve Disk Temizleme’yi yapmakta fayda var. Belirli aralıklarla bunları yaparak sisteminizdeki gereksiz, çöp niteliğindeki boşuna yer kaplayan dosyalardan kurtulabilirsiniz.

– Belirli aralıklarla virüs programınız ile genel tarama yapın
Ne kadar virüs programı kullanıyor olsanız bile, haberiniz olmadan sisteminize illaki virüs bulaşabilir. Her geçen gün yeni virüsler türemekte ve virüs programları zaman zaman bunları takip etmekte ayak uyduramamakta. Siz yinede, belirli aralıklarla virüs programınız ile bilgisayarınızı genel bir tarama yapın. Ne olur ne olmaz, virüs çıkabilir.

– Gereksiz programlara “veda” edin
Zamanında bir kereliğine kullanmak için bile yüklediğiniz programlar sistem dosyalarınızda gereksiz kalabalık yaratır. Kullanmadığınız program varsa, Denetim Masası’nda ki Program Ekle-Kaldır’dan kaldırın, boşuna kalabalık etmesin..

İpuçlarımız bu kadar.. Bu basit ipuçlarını uygulayarak daha hızlı bir performansa ulaşabilirsiniz.

Siz bilgisayarınızı hızlandırmak için hangisi ya da hangilerini uyguluyor/yapıyorsunuz?

Bu makale tamamiyle WeBeyn’e aittir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.