Avea, 2013 1. Çeyrek Sonuçlarını AçıkladıDestek: Test Link
İnternet

Avea

Avea, 2013 yılına ait birinci çeyrek sonuçlarını açıkladı. 2013’te tam yol diyen Avea, büyümede tavan yaptı.

2012 yılını 7 alanda sektör lideri olarak kapatan Avea, 2013’ün ilk çeyreğini de büyüyerek tamamladı. Yılın ilk çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre gelirini, yüzde 17 artışla 917 milyon TL’e yükselten Avea, toplam abone sayısını ise 13,7 milyona çıkardı.

Geçtiğimiz yıllarda sürdürdüğü liderliklerini, bu yılın ilk çeyreğinde de devam ettiren Avea; yüzde 27 akıllı telefon penetrasyon oranı, 21,9 TL ARPU ve yüzde 44 faturalı abone oranı ile 2013’ün ilk çeyreğini iddialı tamamladı. Avea, ilk çeyrekte numara taşımada net 277 bin abone ile lider oldu.

Avea, mobil internet gelirini geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 55 artırarak 123 milyon TL’ye, EBITDA’sını ise yüzde 40 artışla 109 milyon TL’ye yükselterek; başarı grafiğini 2013’ün ilk çeyreğinde de sürdürmeye devam etti.

Finansal sonuçlarıyla 2012 yılını 7 alanda sektör lideri olarak kapatan Avea, 2013 yılının ilk çeyrek finansal ve operasyonel sonuçlarını Avea CEO’su Erkan Akdemir evsahipliğinde düzenlenen basın toplantısında açıkladı. 2012 finansal sonuçları ile 2013 yılına hızlı bir giriş yapan Avea, bu yılın ilk çeyreğinde gelirini 917 milyon TL’ye çıkararak büyümede tavan yaptı.

2013 yılı ilk çeyrek finansal sonuçlarına göre Avea’nın toplam geliri, bir önceki döneme göre yüzde 17’lik artışla 917 milyon TL’ye, EBITDA’sı ise yüzde 40 artışla 109 Milyon TL’ye yükseldi.

Abone sayısı 13,7 milyona; konuşma süresi ortalama 6 saate yükseldi!

2012’de Türkiye’nin en çok konuşturan operatörü olan Avea, 2013 ilk çeyrekte geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre konuşma süresini yüzde 7 artırarak 343 dakika’ya çıkardı.

2013’ün ilk çeyreğinde abone sayısını ise net 277 bin numara taşıma ile 13,7 milyona yükselten Avea, 5 milyon olan faturalı abonesini ise 2013 yılının ilk çeyreğinde 6 milyon’a yükselterek yüzde 44 faturalı abone oranıyla sektör liderliğindeki iddiasını sürdürdü.

Erkan-Akdemir-Avea-CEO-webeyn

Faturasız abone sayısını ise geçtiğimiz yılın aynı dönemine oranla yüzde 7 artıran Avea, 7.2 milyon olan faturasız abone sayısını ise 2013 1. çeyeğinde 7.7 milyona yükseltti. 2012’yi pazarda en yüksek ARPU seviyesiyle kapatan Avea, 2013 1. çeyrekte abone başına gelirini (ARPU) ise 21,9TL’ye çıkartarak lider operatörü geride bıraktı.

Avealılar mobil interneti sevdi; data geliri ilk çeyrekte yüzde 55 arttı

“Korkusuz” internet dönemini başlatan ve rekor artışlarla mobil internet gelirlerini yıldan yıla artıran Avea, 2013’ün ilk çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 55 artışla 123 Milyon TL mobil internet gelirine ulaştı.

2013 Avea için hedefe kilitlendiği “tam yol” yılı olacak!

Avea CEO’su Erkan Akdemir; “2012, 7 alanda zirve yaptığımız bir yıl oldu. Bunun sonucunda da 2013’e zirveden giriş yaptık. 2013 yılında rüzgarı arkasına alan Avea için ‘tam yol’ zamanı… Özellikle son 4 yıldır Avea daha fazla başarıya odaklı… Bu amaç doğrultusunda rekorlar kırmak ve daha fazlasını başarmak için ‘İlk’lerin ve ‘En’lerin peşinden gidiyoruz… 2013 yılının ilk çeyreğinde elde ettiğimiz sonuçlarla, hakim operatörü toplam tabanda büyümede, toplam gelir büyümesinde, akıllı cihaz penetrasyonunda, data gelir büyümesinde, yüzde 40 EBITDA büyüme oranıyla, faturalı-faturasız ve toplam ARPU’da yani toplam 8 farklı alanda geride bıraktık. Büyümede tavan yaptık” dedi.

2013 yılında hem sektörün hem Avea’nın büyüme trendine devam edeceğini kaydeden Akdemir, Avea’nın büyümesindeki en önemli faktörlerin; hayatı cebe sığdıran akıllı cihaz penetrasyonundaki ve mobil internet gelirlerindeki artışı olduğunu söyledi.

Ar-Ge’de işbirliklerimiz hem yurtiçinde hem yurtdışında devam etti

Ar-Ge işbirliklerinin yurtdışında MIT, yurtiçinde ise Bilkent Üniversitesi ile devam ettiklerini anlatan Erkan Akdemir;”AveaLabs ile başlattığımız ‘bir GSM şirketi olmaktan öte; geleceğe teknoloji üreten teknoloji şirketine dönüşüm’ yolunda önemli adımlar attık. ‘Değer’ yaratmak için yeni işbirlikleri geliştirdik… Avea diğer konularda olduğu gibi Ar-Ge konusunda da oldukça iddialı. Türkiye’nin en köklü eğitim kurumlarından biri olan Bilkent Üniversitesi ile Avea-Bilkent Mobil İnovasyon Laboratuvarını hayata geçirdik. İki yıl önce sınırları kaldırarak teknolojinin kalbi MIT’ye uzanmış, MIT’nin know how’ını Türkiye’ye getireceğimizi söylemiştik. Bu yılbaşından bu yana İstanbul’u akıllı şehir yapmak için önemli çalışmalar yapıyor, MIT’yi özel sektör ile bir araya getiriyoruz. Eğitim, sağlık, eğlence ve lojistik gibi hayatın her alanına değer katacak teknolojilerin geliştirilmesi ve dijital şehirlerin oluşumuna katkı sağlayacak işbirliklerine bu yıl da devam edeceğiz” diye konuştu.

Avea müşteri çağrısına, 15 saniyede döndü

Müşteri memnuniyetini arttırmak için Avea Müşteri Hizmetlerinde çalışan personel sayısını 2012 yılına göre yüzde 13 oranında artırarak, 3 bin kişiye çıkardıklarını kaydeden Avea CEO’su, bu yılın ilk çeyreğinde müşteri ile 50 milyon temas kurulduğunu söyledi. Akdemir; “Müşteriye dokunan yüzümüz olan müşteri hizmetlerimiz; 3 ay gibi çok kısa bir dönemde ödüllere doymadı. Çünkü Avea olarak şirket kültürümüzün odağına müşteri memnuniyetini koyduk. Bunun sonucunda da Uluslararası Stevie ödüllerinde 5 ödül birden kazandık. Dünya Tüketici Hakları Günü’nde Tüm Tüketiciler Derneği tarafından ‘Yılın Markası’ seçildik. Müşteri memnuniyet endeksinde yüzde 26’lık bir iyileşme sağladık. 2013 yılının ilk çeyreğinde müşterilerimizden gelen çağrıları saniyeler içerisinde cevapladık” dedi.

Avealı her yerde kazandı; 6,3 milyon TL tasarruf etti

Bu yılın ilk çeyreğinde 11’i yeni olmak üzere toplam 30 marka ile 40 marka işbirliği yaparak 284 bin kullanımla Avealıların 6,3 Milyon TL tasarruf yaptığını açıklayan Akdemir, değer yaratan işbirliklerine imza attıklarını belirterek; “2012 sonuçlarımızda altını çizdiğimiz en önemli konulardan biri de ‘Avea her yerde kazandırır’ platformuydu. Müşterilerimize hayatın hemen hemen her alanında pek çok fırsatlar sunduk. Tekstilden yiyecek içeceğe; ulaşımdan zücaciyeye kadar birçok farklı sektörden markayla işbirliği yaptık. 283 bin katılım sayımızla, toplam katılım oranımızı 13’e; sağladığımız toplam faydayı ise 5’e katladık. Çünkü Avea, müşterileri için bir GSM operatöründen daha fazlası olmakta kararlı! İşbirliklerimiz 2013 yılının geri kalan zamanında da hız kesmeden devam edecek” dedi.

Yılın ilk üç ayında marka ortaklıklarının yanı sıra pek çok değer yaratan işbirliklerine de imza attıklarını ifade eden Akdemir sözlerine şöyle devam etti: “Bu yılın ilk ayı yeni nesil pazarlama yaklaşımını, teori ve pratikte birleştiren, ‘Avea Pazarlama Okulu’ projesini hayata geçirdik. Projemiz kapsamında pazarlamanın ‘Superman’’leri artık Avea Pazarlama Okulu’ndan mezun olacak. Türkiye’nin en köklü kurumlarından PTT ile yaptığımız işbirliğiyle, PTT’nin telefonu simgeleyen ‘T’si Pttcell ile mobil olarak geri döndü. Kuruluşumuzun 8. yılında dünyanın en güçlü 25 mobil operatörünün yer aldığı GSMA Yönetim Kurulu’na girdik ve Şubat ayında ilk yönetim kurulu toplantısındaki yerimizi aldık.”

Mobil telekomünikasyon işbirliklerinde abone tabanında toplamda 1 milyon 400 bine ulaştı

Mobil telekomünikasyon işbirliklerinde (MVNO) bu yıl da devam eden Avea taraftar hatların mimarı olarak, taraftar hatlarına İzmir’den Altınordu, Menemen Belediye Spor ve İzmirspor’u Bursa’dan da BURSASPORCELL’i ekledi. Yine Türkiye’de ve dünyada bir ilke imza atarak KURUMSAL KARTALCELL ile taraftar hattını ilk kez Beşiktaş Jimnastik Kulübü ile kurumlara taşıdıklarını da değinen Akdemir: “Mobil Telekomünikasyon işbirliklerimizi sadece yurtiçinde sınırlı tutmayarak, yurtdışında da başaralı işlere imza attık. İşbirliklerimiz sadece Futbol Kulüpleri ile sınırlı kalmadı. Çeşitli markalarla gerçekleştirdiğimiz işbirlikleriyle farklı kitlelere de avantajlı teklifler sunarak, bugüne kadar varolamayan sıfırdan yaratılmış bir pazar yarattık ve abone tabanında toplamda 1 milyon 400 bine ulaştık ” diye konuştu.

Avea’nın büyümesini önümüzdeki dönemde de sürdürmekte kararlı olduğuna dikkat çeken Akdemir, bu süreçte yeni ve önemli işbirliklerine imza atacaklarının da altını çizdi.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.