Apple’ın 22 Ekim Etkinliğinden Notlar ve YeniliklerDestek: Test Link
Etkinlik

Etkinlik, Apple CEO’su Tim Cook’un sahneye çıkmasıyla başladı.

Tim-Cook-22-Ekim-webeyn

Konuşmasına kısa bir süre önce duyurulan yeni iPhone modelleriyle başlayan Cook, yeni modellerin satışa sunulduğu hafta 9 milyon sattığını söyledi.

Bazı istatistikler de paylaşıldı. 5 gün içerisinde iOS 7’ye geçiş yapan iOS cihazların sayısı 200 milyon. Ayrıca iOS cihazlardan toplam %64’ü iOS 7 yüklemiş. Ek olarak iOS 7 ile birlikte gelen iTunes Radio, 20 milyon dinleyici sayısına ulaşmış.

Craig Federighi sahneye çıktı.

Craig-Federighi-webeyn2

Mavericks’in sıkıştırma teknolojisi sayesinde kullanıcılar, 4 GB RAM’i 6 GB RAM olarak kullanabiliyor. Maps ve iBooks gibi bazı uygulamalar Mac’lere de gelecek. Gelen bildirimlere hızlı cevap verme gibi bazı yeni özellikler de Mavericks’te. Bildirimler, internet sitelerini de kapsayacak.

Apple, yine sürpriz yapmaktan kaçınmadı. Mac sahipleri Mavericks’i “ücretsiz” olarak indirebilecek. Kullanıcılar bugünden itibaren indirebilecek.

Yeni MacBook Pro’lar 13 inç büyüklükte olacak. Daha ince ve daha hafif olan Yeni MacBook Pro’lar, 9 saate kadar bekleme süresi sunuyor. 2 kat daha hızlı Thunderbolt 2’ye sahip olan Yeni MacBook Pro (13 inç) 1299 dolar fiyat etiketiyle bugünden itibaren satışa sunulacak.

8 saat bekleme süresi sunacak olan 15 inç MacBook Pro, 1999 dolar fiyat etiketiyle satışa sunulacak.

Screenshot_2

Yeni Mac Pro, tasarımı ve sistemiyle dikkat çekecek.

yenimacpro-webeyn

2999 dolar fiyat etiketiyle satışa sunulacak olan Yeni Mac Pro, Aralık’ta satışa çıkacak ve bir önceki versiyona göre %70 daha az enerji tüketecek.

Screenshot_1

iPhoto, iPad ve Mac için güncellendi. iMovie ve GarageBand uygulamaları da yenilenenler arasında yer alıyor. iWork, iLife ile birlikte pek çok uygulama da güncelleniyor.

Kullanıcılar iCloud üzerinde Pages, Numbers veya Keynote ile oluşturduklarını arkadaşlarıyla aynı anda kolayca düzenleyebilecek. Tüm iWork ve iLife uygulamaları da yeni Mac alan kullanıcılara ücretsiz olarak sunulacak…

ve sıra yeni iPad’de…

yeni-iPad-webeyn

Tüm iPad serisi toplam 170 milyon satmış. Tim Cook, ne duyarsanız duyun iPad’ler piyasanın hakimi diyor. iPad’ler, tablet piyasasında yüzde 81 paya sahip.

iPadler-pay

App Store’da iPad için olan uygulamaların sayısı da açıklandı: 475 bin.

Yeni iPad’in ismi iPad Air.

iPad-Air-webeyn

iPad-Air

Eski versiyona göre yüzde 20 daha ince, 7.5 mm. kalınlıkta ve 450 gr. ağırlıkta olacak. iPad Air, iPad Mini ile benzerliğiyle dikkat çekiyor.

iPad Air, iPhone 5S’te kullanılan A7 işlemciyi kullanıyor. Daha hızlı kablosuz ağ bağlantısına sahip olan iPad Air, 10 saatlik bekleme süresi sunuyor. iPad Air, 499 dolar fiyat etiketiyle 1 Kasım’da satışa sunulacak. 1 Kasım’da satışa sunulacağı ülkeler arasında maalesef Türkiye bulunmuyor. iPad Air, Retina ekrana sahip.

ipad-air-liste

iPad Mini de yenileniyor ve iPad Mini’ye de Retina ekran geliyor. Yeni iPad Mini’de A7 işlemci yer alacak ve 399 dolardan satışa sunulacak.

yeni-ipad-mini

Eski iPad Mini’lerin fiyatı düşürüldü ve 299 dolar oldu.

Tim Cook yeniden sahneye geldi ve kısa bir konuşmanın ardından etkinlik sona erdi.

Yeni gelişmeleri sizlerle paylaşağız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.