Apple ve Samsung Patent Davasında Karar VerildiDestek: Test Link
Kurumsal

Devam eden duruşmaların ardından jüri, karar için toplandı ve iki teknoloji devini birbirine tazminat ödemeye hükmetti.

Jüri, her iki şirketin de birbirlerinin patentlerini ihlal ettiğine karar verdi. Böylelikle Samsung Apple’a 119.6 milyon dolar, Apple ise Samsung’a 158 bin dolar tazminat ödeyecek.

Apple, ilk davada verilen kararı gerekçe gösterdi ve Samsung’un 2.2 milyar dolar tazminat ödemesi gerektiğini savundu. Samsung da Apple’ın kendi patentlerini ihlal ettiği düşünerek 6.2 milyon dolar tazminat istemişti.

İhlaller

Verilen son karara göre Apple’ın “5946647” numaralı veri senkronizasyonu ile ilgili patenti ile, “8046721” numaralı kilit açmak için kaydırma ile ilgili patenti Samsung tarafından ihlal edildi.

Diğer bir yandan Samsung’un “5946647” numaralı sayısal fotoğraf ve konuşmanın kaydedilmesi, yeniden üretilmesi ile ilgili patentinin Apple tarafından ihlal edildiğine karar verildi.

Son olarak Apple, Samsung’un ödeyeceği tazminat belirlenirken Galaxy S2’deki “otomatik tamamlama” başlıklı patentin tazminat tutarının belirlenmesinde göz önünde bulundurulmadığı gerekçesiyle mahkemeye başvuruda bulundu. Bu başvuru Pazartesi günü değerlendirilecek ve tazminat tutarları ile ilgili net karar verilecek.

Apple’dan açıklama

Yaşanan gelişmeler sonrasında Apple, jürinin vermiş olduğu karardan ötürü memnun olduklarını, verilen kararın dünya genelindeki diğer mahkemelerin verdiği “Samsung’un kasten fikir çaldığı” kararını sağlamlaştırır nitelikte olduğunu açıkladı.

Apple, her çalışanının iPhone gibi tüketicinin aşık olduğu ürünlerini yasal olmayan girişimlere karşı korumaya devam edeceğini belirtti.

En yeni detaylar için bizi takip etmeye devam edin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.