Apple ve Google’daki Sesle Arama Verileri SaklanıyorDestek: Test Link
İnternet, Mobil Dünya

sesli-arama-webeyn-gorsel-1

Apple ve Google‘ın, kullanıcıların yaptığı sesle arama verilerini sakladıkları birçok kişi tarafından biliniyor. Peki bu veriler Apple ve Google‘da ne kadar süre tutuluyor? İşte ayrıntılar.

Yapılan açıklama ve gelen bilgiler, oluşan soru işaretlerine cevap niteliğinde. Bir Apple yetkilisi tarafından Wired‘a aktarılan bilgilere göre Siri‘deki veriler, 2 yıl boyunca Apple tarafından saklanıyor.

sesli-arama-webeyn-gorsel-2

2 yıllık süreç şöyle işliyor: 6 ay sonunda kayıtlı tutulan ses dosyaları anonim hale geliyor. Diğer 18 ay boyunca ise sesle arama verileri, ürün geliştirmek için yapılan testlerde kullanılıyor. Ses dosyalarının hangi kullanıcıya ait olduğu bilgisinin saklanmadığı ve rastgele verilmiş sıra numaraları ile kullanıldığı, Apple yetkilisi tarafından belirtiliyor.

Apple tarafından aktarılan bu bilginin dışında Google‘ın da bu verileri sakladığı açığa çıktı. The Financial Times‘ın haberine göre Google, sesle arama verilerini 2 yıl boyunca sakladığını açıkladı. Ayrıca yetkililer, saklanan verilerin sadece makineler tarafından erişime açık olduğunu bildirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.