Apple iOS 6 Yenilikleri ve WWDC 2012 Etkinliği AyrıntılarıDestek: Test Link
Mobil Dünya

Apple

WWDC 2012 etkinliğine 60 farklı ülkeden katılım gerçekleşti. Bu etkinlik ile ilgili detayları ve iOS 6’daki yenilikleri inceleyelim.

App Store’da 400 milyon hesap ve 650 bin uygulama bulunuyor. App Store 32 yeni ülkeye daha açılacak.

iOS 6

Öncelikle iOS 6 ile birlikte 200’den fazla yeni özelliğin geleceğini söyleyelim.

iOS 6’nın gelmesi ile birlikte Siri de yenilenecek. iOS 6 sosyal ağlar ile entegre olmuş durumda. Siri’ye eklenen yeni özellik sayesinde, direk konuşarak tweet atabileceksiniz.

“Do Not Disturb” (rahatsız etmeyin) özelliği de iOS 6’ya yeni gelen özelliklerden. Birisi sizi aradığında, ona mesajla yanıt verebilecek ya da reddederken bu kişinin sizi aradığını “bana hatırlat” diyebileceksiniz.

iOS 6 - özellik

Ayrıca “rahatsız etme” özelliği sayesinde belirlediğiniz belli bir saat aralığında cihazınızdan hiçbir bildirim ve arama almamak mümkün. Böylece telefonunuzu kapatmanıza ya da uçak moduna almanıza ihtiyacınız olmayacak.

PassBook

Sinema biletleri, uçuş kartları, indirim kartları, mağaza kartları ve tüm kartlarınızı PassBook’ta toplayabileceksiniz. Bu özellik konumunuzdan yararlanıyor. Örneğin bir mağazadan kart aldınız. Aldığınız bu kart, PassBook siz o mağazanın yakınlarındayken size bunu bildiriyor.

Haritalar

iOS 6 - haritalar

iOS 6 ile birlikte 3 boyutlu haritalar da tanıtıldı. iOS 6′da tam 100 bin iş yeri kayıtlı ve yeni harita uygulamasında mekanların bilgileri, geri bildirimler ve fotoğraflar da yer alıyor. Apple kendi harita sistemini kullanıcılara sunmaya başladı.

Artık Apple Google Maps’ten vazgeçiyor.

Peki Apple haritaları kimden alıyor, bu alt yapıyı nasıl sağlıyor?

Otomobil navigasyon sistemleri konusunda iyi ve iddialı olan Hollanda merkezli şirket, Apple ile küresel harita lisansı konusunda anlaşma sağladıklarını kabul etti. Apple’ın harita alt yapısı TomTom tarafından sağlanıyor.

iOS 6 destekleyen cihazlar

iPhone 3GS, 4 ve 4S, iPad 2, Yeni iPad ve 4. nesil iPod Touch’lara kurulabilecek.

Yukarıda da söylediğimiz gibi, iOS 6 ile birlikte gelen 200’den fazla yeni özellik var. Bazılarını paylaştık.

Yeni MacBook Pro ve “Dağ Aslanı”

Apple’ın WWDC 2012 etkinliğinde tanıtılanlardan bir diğerleri ise yeni MacBook Pro, MacBook Air serileri ve Apple’ın yeni işletim sistemi Mountain Lion oldu.

Yeni MacBook Pro’lar ile ilgili detaylara http://www.apple.com/macbook-pro/ bağlantısından ulaşabilirsiniz.

ayraç

iOS 6 ile birlikte gelen yeni özellikleri ve WWDC 2012 etkinliğini nasıl buldunuz? Görüşlerinizi bizimle paylaşın…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.