Apple, 2013 Yılı Birinci Çeyrek Sonuçlarını AçıkladıDestek: Test Link
İnternet, Mobil Dünya

Apple

Dünyanın en değerli teknoloji firması Apple, 2013 yılına ait birinci çeyrek sonuçlarını açıkladı.

Apple tarafından yayınlanan raporda ürün satışlarına dair bilgiler de bulunuyor.

2012 dördüncü çeyreğinden bu güne kadar olan yani 2013 birinci çeyreğinde Apple, 54,5 milyar dolar gelir elde etti ve birinci çeyrek için net kârını 13.1 milyar dolar olarak açıkladı.

Bu dönem için beklenen gelir rakamlarının biraz altında olan Apple, 13.1 milyar dolar net kârı konusunda beklentileri aşmış durumda.

İlk çeyrekte 47.8 milyon iPhone satışı gerçekleşti. Aynı zamanda 13 haftada 22.9 milyon iPad satarak iPhone ve iPad satışlarında Apple rekor kırdı.

iPhone ve iPad satışları geçtiğimiz yıl aynı döneme göre artış (iPhone %23, iPad %33) gösterirken, Mac ve iPod‘lar konusunda durum aynı değil gibi.

4.1 milyon adet Mac satışı gerçekleşmiş. Bu rakam, bir önceki yılın aynı dönemine göre %22 düşüş göstermiş.

Apple_wallpaper_webeyn

iPod satışları ise şu şekilde: 12.7 milyon iPod satışı gerçekleşmiş ve bu rakam geçen sene aynı döneme göre %18 düşüş göstermiş.

Apple TV‘ler ile ilgili açıklanan rakama göre Apple, 2 milyon civarında Apple TV satışı gerçekleştirmiş. Bu rakam geçen sene aynı döneme göre %60 daha yüksek.

Yayınlanan raporun ardından bazı açıklamalar yapan Apple CEO‘su Tim Cook, 2013 birinci çeyreğinde 75 milyondan fazla iOS cihaz satışı gerçekleştirildiğini açıkladı.

iOS 6‘daki Apple Haritalar için çalışmaların devam ettiğini belirten Tim Cook, üreticilerden parça alımının durdurulmadığını söyledi.

Apple’ın mevcut piyasa değeri 483 milyar dolar civarında. Borsada yüzde 10‘dan fazla değer kaybeden Apple, açıkladığı 2013 birinci çeyrek sonuçları sonrasında yatırımcıları pek memnun etmedi.

Rakamlara göre Apple‘ın bu dönemde oldukça başarılı olduğunu söylemek mümkün. Fakat bu durum, daha fazlasını bekleyen Wall Street analistlerini memnun etmedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.