Android Versiyonlarının Kullanım Oranları (Kasım 2013)Destek: Test Link
Mobil Dünya

Her ay mobil işletim sistemi Android’le ilgili kullanım oranlarını yayınlayan Google, Ekim ayına ait istatistikleri paylaştı. Google’ın her ay Android işletim sisteminin kullanım oranlarını ‘bir sonraki ayın başında’ yayınladığı bilgisini öncelikle sizlerle paylaşalım.

Google’ın her ay yayınladığı istatistikler aynen beklendiği gibi oldu. Kimse Android 4.4 KitKat’ın bu tabloda yer almasını beklemiyordu. Tahminimizce 2014 başında yayımlayacakları istatistiklerde Android 4.4 paylaşılır. Bunun nedeni güncelleme yayımlandıktan sonra ilk 2-3 ay içinde sadece Nexus cihazlarına yayımlanıyor olması. Bu yüzden de kullanım oranı düşük olacağı için Google yeni yayımladığı bir sürümün istatistiklerini hemen ertesi ay paylaşmıyor. Aynı Android 4.3 örneğinde olduğu gibi.

Android-kullanim-oranlari-Ekim-webeyn

Gelelim bu ay yayınlanan istatistiklere; Froyo geçen aya göre %0.5 kullanım oranı kaybıyla %1.7’ye gerilemiş ve tahminimizce 4.4’ünde yayılması ile 2014’te bu tablo da yer almayacaktır. Geçtiğimiz ay açıklanan istatistiklerde nihayet %30 barajınında altını gören 2.3.x Gingerbread’de ise geçen aya göre %2.2 azalma olsa da hala düşük seviye cihazların favori işletim sistemi olduğundan yüksek bir kullanım oranına sahip olmaya devam ediyor. Geçen ay da %0.1 kullanım oranına sahip olan 3.2 Honeycomb için geçen ay da net bir şey söylememiştik ama onunda 2014’e kadar bu listeden çıkması muhtemel gözüküyor. Android’in en büyük değişim gören versiyonunda da kullanım oranını düşüşü gözden kaçmıyor. Çoğu Jelly Bean’e güncellenen Android 4.0.x Ice Cream Sandwich versiyonuna sahip cihazlarda da geçen aya göre %0.8 azalma ile %20’nin altına düşmüş.

Kullanım oranı azalan eski versiyonlardan sonra, geldik yeni ve artan versiyonlara: Android 4.1.x Jelly Bean geçen aya göre %0.8 artış göstermiş. Android 4.2.x Jelly Bean ise geçen ay ki istatistiklere göre %1.9 artış ile bu ay en çok yayılan versiyon olmuş. Çoğu cihazın Android 4.2.2 versiyonuna güncellendiğini düşünürsek bu artış gayet normal gözüküyor. Android 4.3 ise yeni bir versiyon olmasına rağmen ve bu güncelleme Ekim ayı içerisinde sadece Nexus cihazlarına gelmesine rağmen %0.8 artış ile %2.3 kullanım oranına sahip olmuş.

Umarız Google Android 4.4 istatistiklerini de bizimle en kısa sürede paylaşır. En yeni gelişmeler ve istatistikler için web sitemiz WeBeyn‘i takip etmeye devam edin.

Google’ın Ekim ayının başında paylaştığı “Eylül ayı kullanım oranları” için buraya tıklamanız yeterli.

Android versiyonlarının son istatistikleri ile ilgili siz ne düşünüyorsunuz?

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.