Astronot Alexander Gerst, Uzayda Facebook’tan Gelen Soruları YanıtladıDestek: Test Link
Sosyal Ağlar

Avrupa Uzay Ajansı (ESA) astronotu Alexander Gerst, 22 Ağustos Cuma günü Facebook üzerinden gerçekleşen özel soru-cevap etkinliğinde dünyanın dört bir yanından hayranın sorularını yanıtladı.

Uluslararası Uzay İstasyonu’ndan (ISS) yapılan canlı yayının ardından Gerst, hayranlarıyla yine Facebook üzerinden 30 dakika boyunca sohbet etti. Sohbete bağlananlar arasında uzay yolculuğu öncüsü ve Virgin Galactic kurucusu Richard Branson da vardı.

Alexander Gerst, astronotların ISS’deki hayatıyla ilgili olarak uzay istasyonunun kalkışından medikal sorunlara kadar pek çok konuya değindi. Gerst, uzaya gittiğinden beri ISS’deki gözlemlerini her gün 100.000 Facebook takipçisi ile paylaşmayı sürdürüyor.

Facebook’un paylaştığı, en iyi soru-cevaplardan bazıları ise şöyle:

Richard Branson: 50 yıl sonra astronotların rolünün ne olacağını düşünüyorsunuz? Öncüler mi? Rehberler mi? Ya da astronotluk sıradan bir şey haline mi gelecek?

• Alexander Gerst: Bundan 50 yıl sonra astronotların sadece profesyonel Ajans astronotları olmayacağını, herkesin benim şu anda elde ettiğim deneyimi edinmek için gerçek bir şansı olacağını umuyorum. Umuyorum yine daha uzak yerlere uçacak öncüler de olur.

Teresa Ihm: ISS’de birisi ciddi derecede hastalandığı zaman ne yapılıyor?

• Alexander Gerst: Bunun için pek çok seçenek var: 1) Hepimizin temel medikal eğitimi var 2) Pek çok medikal soruya cevap veren bir denetim listemiz var 3) ISS ekibindeki herkesin medikal sorunlara müdahale etme yetkisi var 4) Her astronotun karada tavsiye verebilecek ve yol gösterebilecek kişisel bir doktoru var 5) Acil bir durumda Sojus ile dünyaya birkaç saat içerisinde ulaşabiliyoruz.

Saskia Aldinger: Uzay yürüyüşünüzü ne zaman yapacaksınız?

• Alexander Gerst: Uzay yürüyüşüm 20 Ağustos’ta gerçekleşecekti ancak süresiz olarak ertelenmiş durumda. Karadaki meslektaşlarım bunun işimizin bir parçası olması için çok çalışıyorlar. Konu hakkında daha fazla bilgiye sahip olduğumda Facebook’tan duyuracağım.

Michi Lipp: ISS yörüngesinden kalkış nasıl bir his? Hafif bir zıplama mı yoksa emniyet kemerini takmanız gerekiyor mu?

• Alexander Gerst: Hafif olabilir ama yine de hissediliyor. Bu nedenle bazı aktivitelerimizi durdurmamız gerekiyor (kan alma veya herhangi bir enjeksiyon, örneğin). Yakın zamanda bununla ilgili bir video yüklemeye çalışacağım.

Soru-cevap etkinliğinin tamamına https://www.facebook.com/ESAAlexGerst/posts/573181352804610 bağlantısından ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.