Akıllı Telefonlarda Batarya Ömrünü Uzatmak İçin ÖnerilerDestek: Test Link
Mobil Dünya

Akıllı telefonlarla birlikte sosyal medya kullanımının da artması, mobil cihazlarımızın şarjlarının çok kısa sürede bitmesine neden oluyor. Sürekli şarj etmek de bataryaların ömrünü kısaltıyor. Peki bataryalı olarak kullandığımız elektronik cihazlarımızın batarya ömrünü uzatmak için neler yapmalıyız?

44 yıldır Türkiye’nin enerji çözümleri markası olarak hizmet veren Tunçmatik’in Yönetim Kurulu Başkan’ı Mehmet Özer, konuyla ilgili şu ipuçlarını paylaştı:

Orjinal şarj aleti

Bataryanın uzun ömürlü olmasında kullanılan şarjaletinin etkisi oldukça büyük. Orjinal olmayan bir şarj aleti kullanıldığında cihazın pili daha çabuk ölür. Telefonunuzun orjinal şarj aletinin bozulması durumunda, kesinlikle yine cihazın kendi orjinal şarj aleti alınması önerilir. Aksi takdirde cihaz zarar görür. Şarj aletleri birbirine benzesede, çok mecbur olmadıkça farklı bir modelin şarj cihazı kullanılmamalıdır. Çünkü bunların güçleri farklılık gösterebilir.

Şarj tamamen bitmeli ve tam dolu batarya şarjda bekletilmemeli

Kesinlikle cihazınızın şarjı tamamen bittiğinde şarja takın. Cihazınızı ‘batarya zayıf’ uyarısı verdiğinde şarja takmanız, bataryanızın ömrünü uzatacaktır. Bununla birlikte %100 dolu bataryanızı şarjda bırakmayın. Sıklıkla gece yatarken şarja takılan elektronik cihazlar için budurum çok tehlikelidir.

Şarj işleminin yarıda kesilmesi durumu

Cihazınız şarjdayken elektrik kesilir ya da acilbir işiniz çıkıp bataryanız tam dolmadan şarjdan çıkarmak zorunda kalırsanız, şarj tamamen bitene kadar cihazı kullanmaya devam edin. Şarjı tamamen bitmemiş cihazı tekrar şarj etmeye kalkmak bataryanın ömrünü kısaltacaktır.

Yorumlar

 1. Arkadaş yanlış bilgiler vermiş. Yeni nesil telefonlarda kullanılan piller için ne yapılmaması gerekiyorsa onları sıralamış resmen. Günümüzde kullandığımız akıllı telefonların pilinin tamamen bitmesi pil için oldukça zararlı bir durumdur. Zaten bu sebepten dolayı çoğu akıllı telefon kendini%5’in altına düştüğünde kapatmak ister. Şarj etmek için kesin bir bilgi olmasa da %20’ye geldiğinde şarj edilmesi genellikle önerilir. Şarjın yarıda kesilmesi gibi bir durum zaten söz konusu değil, istediğiniz gibi şarja takıp çıkarabilirsiniz.

  Thumb up 0 Thumb down 0

  • Tunçmatik yetkilisi, telefon üreticilerinin yaptığı önerileri yenileme babında bir içerik hazırlamış. Apple’dan, Samsung’a, LG’ye, HTC’ye kadar hepsi bu önerilerin yerine getirilmesi durumunda, akıllı cihazların daha sağlıklı ve daha uzun bir ömrü olacağı yönünde görüş belirtmiş.
   Sizinde tespitleriniz doğru ancak, bilgilerin hiç birisi yanlış değil. Bence siz bir araştırın firmaların önerilerini.

   Thumb up 0 Thumb down 0

    • Bu sistemle 2 sene iPhone 4S kullandım. Hiç bir sorun olmadı. Şimdi yeni sahibi kullanıyor ve gayet memnun. Verdiğin linki evvel zamanda inceledim ve biliyorum. Tamam sizin söyledikleriniz iyi de, bilgilerin hiç birisi yanlış değil Bora bey. Siz daha ekstrem işlemler yaparak cihazı daha uzun ömürlü kullanıyorsunuz anladığım kadarıyla.

     Thumb up 0 Thumb down 0

     • Yukarıda, başlıkta da belirtildiği üzere pillerin ömrünü uzatmak adına ipuçları verilmiş. Ancak günümüzde akıllı telefonlarda büyük çoğunlukla Li-ion piller kullanılmakta ve bu tavsiyeler pillerin ömrünü uzatmak yerine kısaltabilir.

      Şöyle anlatayım, telefonu %100’ün üzerinde şarja bırakmanın bir sakıncası yoktur çünkü akıllı telefonlar şarj %100’e ulaştığında şarj etmeyi bırakır. O yüzden bu tavsiye için doğru denemez.

      Ayrıca şarjın tamamen bitmesi Li-ion piller için sakıncalı bir durumdur, pil tamamen bittiği zaman (verdiğim adreste de belirtildiği üzere) pilin ömründe kısalma görülebilir. Sizin telefonunuz da pilin zaten tamamen bitmesine izin vermez, şarj bitti uyarısı aldığınızda aslında pilinizde hala şarj vardır ancak bu anlattığım durumun önüne geçmek adına telefon kendisini kapatır. Şöyle de bir örnek vereyim, telefonumun şarjı bitmişti kendini kapatmıştı. Ancak bir şeye bakmam gerektiğinden telefonu tekrar açılmaya zorladım. Bu işlemi 3 defa yaptıktan sonra şarja taktım ve %59’dan başladığını gördüm. Şu anda da bu sebepten dolayı telefonumun şarj ömrü neredeyse yarı yarıya kısalmış durumda, pilini değiştirmem gerekiyor.

      Li-ion pillerde parçalı şarj ise pil için zararsız bir durumdur, hatta %20’ye geldiği zaman şarja takılıp %100’e yaklaştığında şarjdan çıkarılması genellikle önerilir. Gün içerisinde dilediğiniz kadar şarja takıp çıkarabilirsiniz, yukarıda anlatıldığı üzere şarjdan çıkardıktan sonra şarjı bitene kadar kullanmak gereksizdir.

      Thumb up 0 Thumb down 0

     • Dilediğiniz kadar şarja takıp çıkarabilirsin çok yanlış bir tespit. Apple’ın iDevicelar için önerdiği rakam 500 tam şarj +1500 kere takıp çıkarılırsa cihazın pil ömrünü %70-80 civarında sağlıklı tutabileceğiniz yönünde.
      Biz de teknolojiyi sıkı takip edenlerdeniz ve tüm tespitlerinizi “Gün içerisinde dilediğiniz kadar şarja takıp çıkarabilirsiniz,” diyerek çürütmüş oldunuz. Öneri ve yorumlar için teşekkür ederim.

      Thumb up 0 Thumb down 0

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.