Avrupa’da Akıllı Telefondan En Çok Alışveriş Yapılan Ülke TürkiyeDestek: Test Link
Mobil Dünya

MasterCard, akıllı telefonların Avrupalıların alışveriş deneyimini nasıl etkilendiğini Mobil Uygulamalar Endeksi ile belirleyecek.

MasterCard, Avrupa çapında gerçekleştireceği yeni araştırmasını duyurdu. Mobil Uygulamalar Endeksi adını alacak araştırmayla MasterCard, Avrupa çapında kullanılan tüm mobil alışveriş uygulamalarını inceleyecek. Araştırma, Avrupalıların mobil alışverişlerindeki davranışlarını analiz etmeye odaklanacak. Avrupa’da en çok tercih edilen mobil alışveriş uygulamaları da araştırmada belirlenecek. 20 ayrı kategoride incelenecek en iyi mobil alışveriş uygulamaları, Mart 2015’te düzenlenecek GSMA Dünya Mobil Kongresi’nde kamuoyuyla paylaşılacak.

MasterCard, Mobil Uygulamalar Endeksi’nin öncesinde, tüketicilerin e-ticarette kullandığı mobil uygulamalara yönelik bir anket düzenledi. Türkiye, Almanya, İsveç, Birleşik Krallık, Polonya, Rusya, Çek Cumhuriyet, Macaristan, Türkiye, İtalya ve İspanya’da yürütülen ankette mobil alışveriş uygulamalarının ve akıllı telefonların tüketici davranışlarına etkisi tespit edildi. Avrupa’da 10 ülkeyi kapsayan ankette Türkiye, %97’lik oranla akıllı telefonuna en çok aplikasyon yükleyen ülke oldu. Alman ve Çek tüketicilerin ardından akıllı telefondan alışveriş konusunda en bilgili millet %95’lik oranla Türkler oldu. Akıllı telefonunda en az bir alışveriş uygulaması bulunanlar Türkiye’de %64 ile ankete katılan 10 ülke arasında en yüksek orana erişti. Ankete göre akıllı telefonlarından alışveriş yapan Türklerin %63’ü, yerli alışveriş uygulamalarını kullanarak Türkiye içinde faaliyet gösteren online mağazalardan sipariş veriyor.

Mart 2015’te tamamlanacak Mobil Uygulamalar Endeksi araştırması, 36 Avrupa ülkesindeki tüm mobil uygulamaları derecelendirmeyi hedefliyor. MasterCard uzmanlarından oluşan özel bir ekip, London School of Economics and Political Science’da Dijital İnovasyon Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Carsten Sørensen ile yakın iş birliği içinde çalışarak uygulamaları inceleyecek. Mevcut akıllı telefon uygulamalarının insanların günlük işlerini dönüştürdüğünü belirten Dr. Carsten Sørensen sözlerine şöyle devam etti: “İnsanların akıllı telefonları ile oluşturduğu yakın ilişki, kaliteli ve inovatif mobil uygulamalara olan talebi artırıyor. Alışveriş, her gün yaptığımız şeylerden biri. MasterCard’ın Mobil Uygulamalar Endeksi tüketicilerin ihtiyaçlarına en uygun mobil alışveriş platformlarını tespit etmekle kalmayıp, sektöre ışık tutacak.”

İnovasyonun artan tüketici talebiyle yakından ilişkili olduğunu belirten MasterCard Avrupa Bölge Başkanı Javier Perez, şunları söyledi: “Mobil bir cihaz ile alışveriş yapmak günümüzde çok kolay. Ödeme teknolojileri sunan MasterCard olarak; bankaları, mağazaları ve tüketicileri buluşturmanın yanında, Mobil Uygulamalar Endeksi ile Avrupalı tüketicilerin e-ticarette alışveriş alışkanlıklarını incelemeyi hedefliyoruz. Avrupalılara alışverişte avantaj sunan en iyi mobil uygulamaları bu araştırmamızla ortaya çıkarmayı amaçlıyoruz.”

MasterCard Avrupa Temassız Ödemeler Bölüm Başkanı Chris Kangas, alışverişlerin önemli bir bölümünün mobil hale geldiğini belirtti ve sözlerine şöyle devam etti: “Avrupa’da pek çok perakendeci mobil mağazalarını hizmete sunuyor. Ancak, farklı piyasalar ve dil farkları nedeniyle en iyi mobil uygulamaları tespit etmek zor. Mart 2015’te endeksimizi açıkladığımız zaman, Avrupa’daki en yenilikçi alışveriş uygulamalarını belirleyebileceğimize ve mobil alışveriş uygulamaları piyasası ile ilgili değerli bilgileri paylaşabileceğimize inanıyorum.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.