iOS 8 Tanıtımında Açıklanmayan ÖzelliklerDestek: Test Link
iOS

Geride bıraktığımız günlerde Apple, geliştiricilere yönelik düzenlediği WWDC 14‘ün açılış toplantısında iOS 8’i tanıtmıştı. iOS 8 tanıtımında açıklanmayan bazı özellikler var.

The Verge, iOS 8 tanıtımında açıklanmayan 8 özelliği listelemiş. İşte o özellikler:

Wi-Fi ile telefon görüşmesi yapma

FaceTime ile Wi-Fi üzerinden görüşme gerçekleştirilebiliyordu fakat operatörü kullanarak telefon görüşmesi yapmak mümkün olmuyordu. iOS 8 ile telefon görüşmelerini Wi-Fi üzerinden yapmak mümkün olacak. Ancak bunun için operatörlerin kararı gerekiyor. T-Mobile, iOS 8 ile bu özelliği iPhone kullanıcılarına sunacağını doğruladı.

Arama motoru DuckDuckGo

Apple, iOS 8 ile birlikte tarayıcısı Safari için daha fazla arama motoru seçeneği sunuyor. iOS 8 ile birlikte varsayılan arama motoru olarak DuckDuckGo’yu seçmek mümkün olacak. Gizlilik konusunda Google’a oranla daha farklı olmasıyla bilinen DuckDuckGo, reklamlar için kullanıcıları takip etmiyor.

Görme engellilere özel klavye

Henüz detayları belli değil fakat iOS 8’de görme engelliler için özel bir klavye hazırlandığı belirtiliyor. Akıllı telefonların artık hayatımızın bir parçası olduğu ve kullanımının gün geçtikçe hızla arttığı bilindiğinden dolayı, görme engellilerin hayatını kolaylaştırmaya yönelik hazırlanan özel klavye, iOS 8 ile gelecek olan özelliklerden birisi.

FaceTime’da arama bekletme

FaceTime ile ilgili gelen yeni özellik, standart görüşmelerdeki özelliği hatırlatıyor. FaceTime üzerinden görüşme gerçekleştirildiği esnada gelen diğer FaceTime aramalarını kabul etmek ya da reddetmek mümkün olacak. Bu özellik FaceTime’ı aktif olarak kullananları sevindirecek gibi gözüküyor.

Hangi uygulama ne kadar pil tüketiyor?

iOS 8 ile birlikte bu sorunun cevabını görmek de mümkün olacak. Kullanıcılar, yükledikleri uygulamaların ne kadar pil tükettiğini ve son şarjdan bu yana ne kadar süre kullanıldığını iOS 8’de görebilecek. Android kullanıcıları uygulamaların ne kadar tüketim yaptığını hali hazırda görebiliyordu. Bu özellik artık iPhone’a da geliyor.

Seyehat süresi bildirimleri

Bir yere seyehat edileceğinde, varış noktasına gitme süresinin tahmini süresini Android kullanıcıları görebiliyordu. Benzer özellik iOS 8 ile iPhone kullanıcılarına da geliyor. Apple’ın bu özelliği nasıl kullanacağı hakkında henüz bilgi yok fakat Siri ya da Bildirim Merkezi için kullanılacağı tahmin ediliyor.

İpuçları uygulaması

Bu konuda iki farklı tahmin bulunuyor ve bunlardan ilki, Apple’ın işletim sistemi ile ilgili kullanıcılara ipuçları vereceği ve kısayolları tanıtacağı yönünde. Diğer tahmin ise hesap makinesi uygulamasının yanına ipuçlarını gösterecek olan ipucu uygulaması eklenmesi yönünde.

Kamerada ayrı odak ve pozlama kontrolleri

Profesyonel fotoğrafçılar, uzun süredir bağımsız odak ve pozlama için uygulama mağazasındaki çeşitli uygulamalardan yararlanıyor. iOS 8 ile bu konuda gelecek olan özellikler sayesinde fotoğrafçıların üçüncü taraf uygulamaları kullanmalarına gerek kalmayacak. Bu özellikle birlikte iPhone’da daha kaliteli ve daha hızlı fotoğraflar elde etmek mümkün olacak.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.